Úvod > Zahrada > Současnost

Současnost

Součástí areálu školy je multifunkční „obytná“ zahrada, která vznikla v letech 2003-2006 podle projektu pražského výtvarníka Miroslava Pacnera. Byla navržena a budována především se zřetelem na své uživatele (děti předškolního a mladšího školního věku) a s ohledem na specifické vzdělávací potřeby jednotlivých součástí školy (mateřské a základní, školní družiny).

Děti si zde mohou hrát, sportovat, setkávat se, pozorovat přírodu, pečovat o ni a učit se tak přirozeným způsobem poznávat a chránit životní prostředí. Podílí se také na jejím neustálém dotváření. Snažíme se, aby každá generace, která školou projde, zde zanechala svou pozitivní stopu.

Nejnovější realizací na zahradě je venkovní učebna - pergola. Škola ji mohla vybudovat díky mimořádné dotaci zřizovatele ve školním roce 2019/2020. Slouží dětem MŠ i školákům ZŠ. Vybavena je dvěma stoly se čtyřmi lavicemi. Poskytuje tak dostatečný prostor pro jednu třídu. Prostor pergoly zastiňují již dříve vysázené platany a časem celou konstrukci pokryjí vysázené popínavé rostliny. Zároveň je zde umístěna velkoobjemová nádoba na zachytávání dešťové vody.

Výuce slouží

• altán (zahradní učebna), pergola
  • osázené jezírko s lekníny a s vodotečí, skalkou a rybami
  • český les – malé školní arboretum
  • slunná stráňka – ukázka ekosystému louky
  • meteorologická stanice s ukazatelem světových stran, síly větru, teploměrem a srážkoměrem
  • kamenná směrová růžice se severojižní osou
  • kompost
  • ovocné stromy a okrasné dřeviny
  • Babiččina zahrádka – vyvýšené zeleninové, bylinkové a květinové záhony
  • osázené skalky
  • malá školní geologická expozice se základními místními horninami
  • zahradní knihy (Neživá příroda, Život ve vodě)
  • naučná tabule Český les
  • kamenná encyklopedie živočichů

Sportovnímu vyžití slouží

• hřiště – sportovní kruhová aréna se sloupy pro instalaci sportovní sítě
  • zvlněný terén
  • pohyblivý můstek
  • vahadlová houpačka
  • doskočiště pro skok daleký
  • 3 hrazdy
  • domeček se skluzavkou a lezeckými prvky (lanová síť a žebřík)

Pro hru

• dvě pískoviště
  • hradiště
  • kamenná stavebnice
  • malovací kameny
  • skákací panák
  • dlážděný školní dvůr
  • chýše z klacků a listnatých dřevin
  • stromový domeček se skluzavkou, lanovím a schůdky

Ke společenským akcím

• kamenný amfiteátr
  • místo pro ohniště

Domeček

Projekt rekonstrukce bývalé školní garáže na multifunkční objekt skladů a dílny, realizovaný od 10. 11. – 10. 12. 2015 (kolaudace leden 2016) slouží dnes k ukládání zahradního, tělovýchovného a herního nářadí a náčiní a jako malá školní dílna pro praktickou činnost s materiály v rámci výuky.
Objekt „Domečku“ je počinem školy v oblasti tvorby a ochrany životního prostředí. Při rekonstrukci byla změněna nejen podoba, která netradičním řešením fasády evokuje venkovskou náves s funkční studnou, ale upravena byla střecha, která jako izolaci před přehříváním nebo naopak ochlazováním využívá zeleného porostu. Přispívá tak, byť drobným dílem, ke zlepšování klimatu školního dvora. Zároveň, při pohledu z oken školní budovy, lahodí oku pozorovatele.
Projekt vytvořil pro školu Ing. Arch. Jan Zelinka a škola si rekonstrukci financovala z vlastních prostředků.

Širokou škálu využití prostoru zahrady doplňuje rovněž amfiteátr s ohništěm pro pořádání školních a různých společenských slavností.